O kapele Uriah Heep

Uriah Heep je britská rocková skupina založená roku 1969 v Londýně. Dvanáct z jejich alb se dostalo do žebříčku UK Albums Chart („Return to Fantasy“ dosáhlo 7. příčky v roce 1975) Z patnácti alb Uriah Heep v žebříčku Billboard 200 bylo nejúspěšnější „Demons & Wizards“ (1972) Spolu se skupinami Led Zeppelin, Black Sabbath a Deep Purple se Uriah Heep stali jednou z top rockových skupin začátku 70. let.

Skupina vznikla v listopadu 1969, když producent Gerry Bron pozval klávesistu Kena Henslyho (dříve člen skupin The Gods a Toe Fat), aby se připojil ke skupině Spice, která podepsala kontrakt u jeho značky Bronze Records. O skupině Uriah Heep bylo někdy žertovně hovořeno jako o The Beach Boys heavy metalu“, pro jejich melodické písničky a vícehlasé doprovodné vokály, ačkoliv jejich hudba je spíše shrnutím různorodých stylů, jako jsou: progressive rock, hard rock, heavy metal, jazz.

I přes ohromnou popularitu ve Velké Británii a kontinentální Evropě nebyli Uriah Heep nikdy schopni prosadit se výraznějším způsobem na americkém trhu, s výjimkou hitů „Easy Livin’“ z alba „Demons and Wizards“ (1972), „Sweet Loraine“ z alba „The Magician’s Birthday“ (1972) a „Stealin’“ z alba „Sweet Freedom“ (1973).

Skupina v 70 letech vydala několik komerčně úspěšných alb, včetně „Uriah Heep Live“ (1973), ale jejich obecenstvo se v 80. letech změnilo, když se v USA a UK stali v podstatě kultovní kapelou, známou jen pro skutečné znalce. Uriah Heep si udrželi svůj význam hlavně v zemích jako Německo, Holandsko, Japonsko, Rusko a na Skandinávském a Balkánském poloostrově, kde stále vystupují na vyprodaných stadionech. Po celém světě prodali přes 40 milionů alb, z toho přes 4 miliony v USA.

Skupinou prošla za dobu její historie řada špičkových hudebníků. Ale nejúspěšnějším autorským jádrem skupiny zřejmě zůstává od jejích počátků trojice tří silných osobností obdařených velkým tvořivým potenciálem – Box, Byron a Hensley. Uriah Heep existují a hrají dodnes, i když ze zakládajících členů již setrval aktivně činný pouze Mick Box.